Mikulov

Co se Vám vybaví, když se řekne Mikulov? Mě osobně se vybaví film Bobule a seriál Vinaři. A pak zámek, Svatý kopeček, Kozí hrádek - tyto tři stavby tvoří dominanty Mikulova.

Jak už jsem zmiňovala, Mikulov se objevil v několika filmech či seriálech. Nejznámější je asi film Bobule a seriál Vinaři, ve kterém se objevil zatopený lom.

Na Mikulov si vyhraňte několik dní, protože je zde co vidět.

Vydáte-li se k zámku, na náměstí si můžete prohlédnut Dietrichsteinskou hrobku, která je veřejnosti přístupná a nabízí i kostýmové prohlídky. 

S návštěvou zámku jsem otálela několik let a byla jsem velice zklamaná, moc jsem se neinformovala, na jednom slevovém portálu měli vstupenky 1+1zdarma, no a co bych to byla za Čecha, kdybych tuto akci nevyužila, že? A tak bylo pro mě zklamání, že se v interiérech nachází muzeum, ale nechci zámku jen křivdit, na prohlídce byly i zajímavé exponáty, jako pohřební šat Markéty Františky Lobkowiczové a stará knihovna, která se mi moc líbila. Další expozici, co jsme navštívili, byl Zámecký sklep s obřím sudem. Velkou výhodou bylo, že jsme prohlídku absolvovali jen ve dvou, takže jsme si vše mohli opravdu v klidu prohlédnout a "osahat". Obří sud je opravdu obří, patří k největším v Evropě, objímá jej 22 ocelových obručí, přičemž každá z nich váží okolo 390kg a celý sud váží přibližně 26 tun. Vejde se do něj přibližně 1014 hl vín, ale kdo by si myslel, že býval sud naplněn nějakým fajnovým vínem, tak by se hodně pletl, sloužil svého času na vybírání takzvaných desátek, které vybíral kníže z Dietrichstejna od svých poddaných - lilo se do něj víno všeho druhu, všech barev a chutí - řekla bych, že z toho vznikl slušný bolehlav. Později sud sloužil k jiným účelům - hrávala v něm zámecká kapela, nebo aspoň tak praví pověst. Krom obřího sudu jsme si prohlédli i lisy a jiné pomůcky, které se využívali k výrobě vína. Pokud ale nejste milovník historie, určitě se projděte terasovitou zámeckou zahradou, odkud je překrásný pohled na Svatý kopeček.

Když už přišla řeč na Svatý kopeček, i určitě sem se vyplatí vyšlápnout. Z náměstí to je něco málo přes kilometr - do kopce samozřejmě. Vydejte se po modré turistické značce, která vede po Křížové cestě a aby Vám cesta utíkala rychleji, můžete si ji krátit počítáním kapliček, které cestou potkáte. Poslední část trasy je docela dost kamenitá, takže nedoporučujeme obuv typu baleríny a podpatky, zvolte raději nějakou pevnou obuv. Křížová cesta symbolizuje poslední cestu Ježíše Krista z Jeruzaléma na horu Golgotu, kde byl ukřižován. Zřizování křížových cesto bylo hitem již někdy na počátku 15.století. Zakladatelem křížové cesty v Mikulově nebyl nikdo jiný než Dietrichsteinové, konkrétně kardinál František z Dietrichsteina. Křížová cesta vede na horu Tanzberg, která se od té doby začala nazývat Svatým kopečkem. A proč byla křížová cesta vybudována? No nejspíše proto, jako vděk Bohu za překonání morové epidemie v roce 1622. Na vrcholu hory Tanzberg byla vybudována kaple zasvěcená ochránci před morovou nákazou sv. Šebestiánovi. Ze Svatého kopečku máte Mikulov jako na dlani a ne jen Mikulov, i značnou část celé Pálavy.

Pro ty méně zdatné, kteří mají obavu z náročné cesty na Svatý kopeček, tu máme o něco snadnější cíl - Kozí hrádek. Z náměstí se k němu dostanete po červené a cesta je dlouhá necelý půl kilometr. Kozí hrádek je vlastně dvoupatrová dělostřelecká věž, která hlídala bezpečnost nejen celého Mikulova, ale také důležité tepny Brno - Vídeň. A jestli se dostanete na jeho věž poznáte snadno - na hrádku bude vlát vlajka. Ale i z okolního "parku" je krásný výhled.

Pokud byste chtěli zažít ochutnávku vín, nebo si dát něco dobrého na zub, v netradičním vinném sklepě, určitě se vydejte do vinného sklepa, který se nachází vytesán ve skále, na kterém stojí Kozí hrádek.

V Mikulově jsou i jiné zajímavosti - například zatopený lom u Mariánského mlýna, který nabízí přírodní koupaliště. Pokud se k lomu vydáte, můžete kousek od něj zaparkovat auto a nebo dojít pěšky, buď přímo ze Svatého kopečku nebo z náměstí cca 2km dlouhá procházka naučnou stezkou Po stopách novokřtěnců, kde se za vinnými sklepy napojíte na modrou a dojdete přímo k lomu. Rozhodnete-li se pro koupání, vezměte si sebou obuv do vody a na ležení si nevystačíte s ručníkem, vezměte raději karimatku, protože povrch okolo lomu je jeden kamínek vedle kamínku.

Chcete-li se v parných letních dnech ochladit, vydejte se do Jeskyní Na Turoldu, které leží na severním okraji Mikulova. Jeskyně tvoří 2 Km komplex chodeb, dómů a síní. Nejzajímavější z celé prohlídky je Jezerní dóm v jehož části se nachází jezírko se smaragdově zbarvenou vodou.