Lednice

Další krásná obec, která stejně jako Valtice, leží v Lednicko-Valtickém areálu. I Lednice má své osobní kouzlo, i když pro mě ne takové magické a romantické jako Valtice.

Na výlet do Lednice si vyhraňte minimálně celý den. Můžete zaparkovat na hlavním parkovišti hned u zámku, nebo Vás po cestě odchytne nějaký pán, který Vám ukáže, že se dá parkovat i "tady".

Jakmile projdete hlavní zámeckou branou, ohromí Vás pohled na majestátní a honosné sídlo, které patřilo Lichtenštejnům a z vlastní zkušenosti můžeme doporučit tento zámek navštívit - je to dle našeho názoru nejhezčí zámek u nás. Při prohlídce Vás jistě překvapí, když se dozvíte, že tato monstrózní pohádková stavba, kterou tak obdivujete, byla pouze letním sídlem Lichtenštejnů - přirovnatelné v dnešní době k chatám a chalupám. Lichtenštejni se na podzim vraceli zpět do svého sídla ve Valticích.

Nevynechejte ani procházku rozlehlým zámeckým parkem a zahradami. Hned v okolí zámku se můžete kochat krásně barevnými záhony a úhledně vysečenými stromky, které působí jak labyrint, v jehož téměř každém koutě se nabízí lavička k odpočinku. K zámku také náleží skleník plný tropických rostlin.
V zámeckém parku můžete narazit na několik monumentálních staveb, které stojí za návštěvu, nebo se u nich aspoň na chvíli posadit na odpočinek.

Po zámeckém parku se můžete pohybovat buď po svých, nebo můžete využít převozu koňmi či lodní dopravou (vezmou vám i kočárek).
Pokud se budete chtít vydat po svých k Janohradu. Ukazatele na Janohrad uvidíte už u Maurské vodárny, kde většinou stojí povozy s koňmi a kousek dál je i lodní doprava. Když se budete držet po zelené turistické značce, za necelé tři kilometry dorazíte na místo. 

Janohrad nebo také Janův hrad, je uměle vytvořená zřícenina hradu, kterou nechal vystavět kníže z Lichtenštejna. Tvoří jej čtyři věže, uměle vytvořené rozpadlé obvodové zdivo a budova zámečku, který dřív sloužil jako lovecký zámeček. Pokud se budete chtít vydat od Janova hradu k Minaretu, budete se muset vrátit zpět k Maurské vodárně a odtud pokračovat 1,5 Km k Minaretu, a nebo můžete využít lodní dopravy a přepravit se k Minaretu lodičkou, celou dobu plavby vám kapitán či kapitánka lodi bude vyprávět zajímavosti, které se týkají daného místa. 

Minaret nebo také takzvanou Tureckou věž, nechal postavit kníže z Lichtenštějna a je považována za největší stavbu svého druhu a má bez mála 65 metrů. Na vrchol Minaretu vystoupáte po 302 schodech a námah opět opravdu stojí za to, protože se před Vámi rozprostře celý Lednicko-Valtický areál, Pálava, Bílé Karpaty a za hodně dobré viditelnosti uvidíte i vrchol věže Stephansdóm ve Vídni. Cesta dolů z vyhlídky je horší než cesta nahoru (z mého pohledu), protože mi v půlce zdřevěněly nohy a měla jsem co dělat, abych se dostala zpět na pevnou zem, ale ani tak jsem 302 vyšláplých schodů nelitovala.

Od Minaretu k zámku se můžete svézt koňmi nebo se projít po druhém břehu zámeckého rybníka zpět směrem k zámku. Cestou budete míjet jeskyni Peklo, která je bohužel veřejnosti nepřístupná, hned vedle je Akvadukt, který byl postaven z opravdových zbytků antických staveb dovezených z Itálie. Nad akvaduktem je nádrž, kterou naplňovala dešťová voda a při mimořádných příležitostech se vypustila - jednalo se o napodobeninu vodopádu. Od roku 2013 byl chod akvaduktu obnoven a vodopád je prý k vidění jednou do roka - nám se zatím bohužel nepoštěstilo.

Pokud by Vám po náročném výletu vyhládlo a nechtěli byste se občerstvovat v rychloobčerstveních, které se nachází u Minaretu nebo u Maurské brány, vyjděte postranní bránou z parku, která se nachází téměř naproti restauraci U Fábů. Další výborná restaurace je Na Knihovně, která je kousíček od kruhového objezdu, přes který jste s největší pravděpodobností do Lednice přijeli.

Na hlavním parkovišti se nachází stánek, kde můžete koupit lednická vína a v sezoně také višňák - něco jako burčák, ale je to z višní a je to opravdu lahoda a má hodně podobné účinky jako burčák. Za parkovištěm se nachází většinou i výstava s písečnými sochami, tu jsme zatím nenavštívili.

Za zmínku určitě stojí i ANNOVINO Vinařství Lednice - kde si můžete koupit jak vína tohoto vinařství, tak vína malých regionálních vinařů, můžete posedět jak uvnitř, tak venku, kde je příjemné posezení a malé zázemí pro děti v podobě pískoviště a trampolíny. Pokud se trefíte do nějaké akce, budete popíjet víno za zvuků krásné hudby, většinou cimbálu.

Příjemnou vycházku si můžete udělat od lednických lázní (v areálu se nachází dětské hřišťátko) k vyhlídkové věži Lednická kolonáda. Dalším místem pro relax jsou Tématické zahrady - Labyrint přírody a ráj zahrad.